کوبشی


ابزارآلات دستی کوبشی ابزارهایی هستند که برای کوبیدن، شکستن، برش و سوراخ کردن مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا چکش، پتک، تبر، منگنه کوب، سنبه و از این دسته ابزارها هستند. که در هنگام کار نیاز به فشار یا ضربه توسط کاربر دارند.

زیرشاخه ها


 • چکش

  چکش یک ابزار دستی است که برای ضربه زدن به میخ، شکستن اشیا و جا انداختن قطعات استفاده می‌شود. چکش از دو قسمت دسته و سر تشکیل شده است. سر چکش معمولاً از فلز ساخته شده و دارای دو طرف است. یک طرف برای ضربه زدن به میخ و یک طرف برای بیرون کشیدن میخ از دیوار یا اجسام. این طرف را میخ‌کش می‌گویند. دسته چکش معمولاً از چوب، پلاستیک یا انواع دیگر پلیمر ها ساخته شده و به سر چکش متصل است.

  انواع چکش بسته به کاربرد، شکل و وزن آن‌ها متفاوت است. برخی از انواع رایج چکش عبارتند از:

  چکش نجاری: برای کارهای نجاری و ساخت وسایل چوبی به کار می‌رود. سر این چکش صاف و باریک است و دسته آن نسبتاً بلند.

  چکش بنایی: برای کارهای بنایی و تخریب به کار می‌رود. سر این چکش پهن و تخت است و دسته آن نسبتاً کوتاه.

  چکش تخریب: برای شکستن و خرد کردن اجسام سخت مثل بتن، سنگ و آجر به کار می‌رود. سر این چکش سنگین و قوس‌دار است و دسته آن نسبتاً ضخیم.

  چکش آهنگری: برای کارهای فلزکاری و شکل دادن به فلزات به کار می‌رود. سر این چکش دارای دو قسمت است. قسمت صاف برای ضربه زدن به فلزات و قسمت کروی برای صاف کردن فلزات.

 • منگنه کوب

  منگنه کوب یکی از ابزارهای مهم در صنایع چوب و مبلمان سازی است که برای محکم کردن و اتصال دو قطعه به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. منگنه کوب دارای انواع مختلفی است که شامل منگنه کوب دستی، بادی و برقی می‌شود. در این قسمت فقط منگنه کوب های دستی قابل مشاهده است و برای دیدن دیگر انواع به شاخه ی مربوطه مراجعه کنید.

 • تبر

  تبر یک ابزار کوبشی است که برای خرد کردن، برش و جدا کردن مواد استفاده می شود. تبر دارای یک دسته و یک تیغه است. تیغه از جنس فلز سخت مانند فولاد یا آهن ساخته شده است و دارای یک قسمت لبه تیز است که برای برش استفاده می شود. دسته معمولاً از چوب یا پلاستیک ساخته شده است و برای نگه داشتن تبر و اعمال نیروی ضربه استفاده می شود.

 • پتک

  پتک یک ابزار کوبشی است که برای ضربه زدن به اشیاء برای خرد کردن، برش، شکل دادن یا جداسازی آنها استفاده می شود. پتک دارای یک دسته و یک سر است. سر از جنس فلز سخت مانند فولاد یا آهن ساخته شده است و دارای یک قسمت لبه تیز یا گرد است که برای ضربه زدن استفاده می شود. دسته معمولاً از چوب یا پلاستیک ساخته شده است و برای نگه داشتن پتک و اعمال نیروی ضربه استفاده می شود.

 • تایلیور

  تایلیور یک ابزار کوبشی است که برای شکل دادن و چکش زدن فلزات استفاده می شود. تایلیور دارای یک دسته و یک سر است. سر از جنس فلز سخت مانند فولاد یا آهن ساخته شده است و دارای یک قسمت لبه تیز یا گرد است که برای ضربه زدن استفاده می شود. دسته معمولاً از چوب یا پلاستیک ساخته شده است و برای نگه داشتن تایلیور و اعمال نیروی ضربه استفاده می شود.

 • سنبه

  سنبه یک ابزار کوبشی است که برای ایجاد سوراخ در مواد سخت مانند فلزات، چوب و پلاستیک استفاده می شود. سنبه دارای یک دسته و یک سر است. سر از جنس فلز سخت مانند فولاد یا آهن ساخته شده است و دارای یک قسمت نوک تیز است که برای ایجاد سوراخ استفاده می شود. دسته معمولاً از چوب یا پلاستیک ساخته شده است و برای نگه داشتن سنبه و اعمال نیروی ضربه استفاده می شود.

فیلترهای فعال