آچار


آچار یکی از ابزارهای دستی است که برای گرفتن و گشودن پیچ و مهره‌ها به کار می‌رود. این ابزار شامل قسمت‌هایی مانند سر آچار، بدنه آچار و دسته آچار است. سر آچار به شکل هگزاگونال (شش ضلعی)، مربعی، تورکسی و … موجود است و بسته به نوع پیچ و مهره‌ای که قرار است با آن کار کنید، از سر آچار مناسب استفاده می‌شود

زیرشاخه ها


 • آچار تخت و رینگی

  آچار های تخت و رینگی یا آچار های ترکیبی، ابزارهایی هستند که برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره استفاده می شوند. این آچار ها دارای مدل های یک سر تخت و یک سر رینگی، دو سر تخت، دو سر رینگی هستند که برای کار با پیچ و مهره های با شکل های مختلف مناسب اند. آچار های تخت و رینگی در سایز ها و طول های متفاوت ساخته می شوند و از جنس فلزات مقاوم در برابر خوردگی و سایش هستند. برخی از آچار های تخت و رینگی دارای قابلیت جغجغه ای هستند که باعث می شود کار با آن ها راحت تر و سریع تر باشد.

 • آچار آلن

  آچار آلن یک آچار کلید شکل با مقطع شش ضلعی یا ستاره ای برای باز و بسته کردن پیچ های آلنی است. پیچ آلن پیچی است که در یک سرش حفره‌ای شش ضلعی یا ستاره ای دارد که نوک آچار آلن موقع استفاده در آن قرار می‌گیرد.

  آچارهای آلن در چهار مدل چاقویی، حلقه‌ای، کمربندی و آلن پیچ گوشتی ساخته و وارد بازار مصرف می‌شوند. همه‌ی آچارهای آلن به شکل و اندازه استاندارد تولید می‌شوند و غیر از سایز مقطع تفاوت شان فقط در دسته و کاور است.

 • آچار فرانسه

  آچار فرانسه یا آچار تنظیم پذیر نوعی آچار با اندازه ی دهانه متغیر است که به مهره‌ها یا پیچ‌های شش گوش یا چهارگوش می‌خورد. این آچار دارای دو فک یکی ثابت و دیگری متحرک می‌باشد که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ در وسط، به فک ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند. این ابزار در سال ۱۸۴۲ توسط ریچارد کلابرن، مهندس انگلیسی، اختراع شد. و در بسیاری از کشور ها به آن آچار انگلیسی گفته میشود، اما در ایران برای اولین بار از کشور فرانسه وارد شد و به این اسم شناخته میشود.

 • بکس

  آچار بکس یکی از ابزارهای دستی است که برای گرفتن و گشودن پیچ‌های بکس به کار می‌رود. این پیچ‌ها شامل پیچ‌هایی هستند که در قطعات مانند موتور، دوچرخه و … استفاده می‌شوند. آچار بکس شامل قسمت‌هایی مانند سر آچار بکس، بدنه آچار بکس و دسته آچار بکس است. سر آچار بکس به شکل هگزاگونال (شش ضلعی)، مستطیلی، تورکسی و … موجود است و بسته به نوع پیچ‌بکس که قرار است با آن کار کنید، از سر آچار مناسب استفاده می‌شود.

 • آچار شلاقی

  آچار شلاقی یک نوع آچار قابل تنظیم است که برای باز و بسته کردن انواع پیچ، مهره، لوله و … کاربرد دارد. این آچار دارای دو لبه دندانه دار است که قابل تنظیم می‌باشد و به جز باز و بسته کردن پیچ‌ها، برای نگه داشتن لوله‌ها هم از آن استفاده می‌شود. به این صورت که داخل دسته قسمت گیرنده فک دوم یک فنر وجود دارد و با وارد کردن فشار به دسته ی آچار فک ها مقداری به هم نزدیک تر میشوند و لوله و اجسام با سطح مقطع دایره ای را بسیار محکم مهار میکنند.

 • آچار لوله گیر

  آچار لوله گیر دو دسته یا آچار شلاقی دو دسته یک نوع آچار است که برای باز و بسته کردن لوله ها، اتصالات و مهره های بزرگ استفاده می شود. این آچار دارای دو دسته است که یکی ثابت و یکی متحرک است. دسته متحرک با فشار دادن به دسته ثابت، آج های آچار را به لوله یا مهره فشار می دهد و باعث می شود که آچار به آن ها گیر کند. این آچار برای لوله ها و مهره های سالم و هرز شده با قطر های مختلف مناسب است.

 • آچار خاص

 • قلاب و پنل درآور

  ابزار قلاب به یک کاربرد خاص محدود نمیشوند و با توجه به نیاز کاربر میتوان آنها را در هزاران فعالیت استفاده کرد.

  پنل درآور ها در اصل برای جدا سازی قسمت های داخلی اتوموبیل به شکل ها و اندازه های مختلف طراحی و ساخته شده اند و بهترین گزینه برای جدا سازی قسمت های داخلی خودرو از جمله پنل های داشبورد و رودری و... هستند و این کار را بدون صدمه زدن به آنها انجام میدهند. اما برای کاربرد های ساختمانی و هنری نیز از آنها استفاده میشود.

 • آچار چرخ

  آچار چرخ یک ابزار دستی است که برای باز و بسته کردن مهره‌های چرخ خودرو استفاده می‌شود. این آچار معمولا به شکل L یا  + تولید میشود و سوکت های 6 پر مختلفی برای انواع خودروها دارد. برخی از آچار چرخ‌های چهار طرفه دارای یک درایو بکس 1/2 هستند که میتوان انواع سری بکس را به آنها متصل کرد که کاربرد این ابزار را بسیار بیشتر می کند.

فیلترهای فعال