ابزار دستی


ابزار دستی شامل ابزارهایی است که جهت استفاده انسان (کار با دست) طراحی شده‌اند و سازوکار آن‌ها بگونه‌ای است که با کمک ابزار دستی مورد نظر، انرژی کمتری مصرف می‌شود و سرعت و دقت کار را بسیار بالا میبرد. این ابزارها شامل چکش، پتک، انواع آچار، انواع انبر، پیچ گوشتی، قیچی و … می‌شود

زیرشاخه ها


 • آچار

  آچار یکی از ابزارهای دستی است که برای گرفتن و گشودن پیچ و مهره‌ها به کار می‌رود. این ابزار شامل قسمت‌هایی مانند سر آچار، بدنه آچار و دسته آچار است. سر آچار به شکل هگزاگونال (شش ضلعی)، مربعی، تورکسی و … موجود است و بسته به نوع پیچ و مهره‌ای که قرار است با آن کار کنید، از سر آچار مناسب استفاده می‌شود

 • انبر

  انبر یکی از ابزارهای دستی است که برای گرفتن و نگهداری قطعات کاری به کار می‌رود. این ابزار شامل قسمت‌هایی مانند سر انبر، بدنه انبر و دسته انبر است. سر انبر به شکل مخروطی، مستطیلی، مربعی و … موجود است و بسته به نوع قطعه کاری که قرار است با آن کار کنید، از سر انبر مناسب استفاده می‌شود.

 • پیچ گوشتی

  پیچ گوشتی یکی از ابزارهای دستی است که برای گرفتن و گشودن انواع پیچ ها به کار می‌رود. این پیچ‌ها شامل پیچ‌هایی هستند که در تمامی اتصالات بازشدنی از جمله قطعات صنتی و انواع ماشین آلات و ابزارآلات، وسایل نقلیه، لوازم خانگی و … استفاده می‌شوند. پیچ‌های گوشتی به شکل مخروطی، مستطیلی، مربعی و … موجود است و بسته به نوع قطعه کاری که قرار است با آن کار کنید، از پیچ گوشتی مناسب استفاده می‌شود.

 • اندازه گیری

  ابزارهای اندازه گیری شامل ابزارهای مختلفی هستند که برای اندازه گیری مقادیر مختلف در زمینه های مختلفی مانند صنعت، پزشکی، علوم و ... استفاده می شوند. برخی از این ابزارها شامل کولیس، میکرومتر، ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطونکی، تراز، گونیا و متر لیزری هستند.

 • برشی

  ابزارهای دستی برشی شامل انواع مختلفی از ابزارهای برشی مانند انواع قیچی، اره، کاتر، کاردک، مته، لوله بر و … هستند. این ابزارها برای برش قطعات کاری به کار می‌روند. قیچی‌ها شامل قیچی‌های مخصوص برش قطعات فلزی، قطعات انواع آلیاژ و … هستند. اره ها شامل اره های مخصوص برش قطعات فلزی، قطعات چوبی و … هستند. کاتر و دیگر ابزارآلات برشی نیز شامل دستگاه‌های مخصوص و کاربرد ها مختلفی هستند.

 • سایشی

  ابزارهای سایشی شامل انواع مختلفی از ابزارهای سایشی دستی مانند انواع سوهان، چاقو تیزکن، خراشنده دستی، فرچه، رنده دستی و … هستند. این ابزارها برای ساییدن قطعات کاری به کار می روند.

 • کوبشی

  ابزارآلات دستی کوبشی ابزارهایی هستند که برای کوبیدن، شکستن، برش و سوراخ کردن مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا چکش، پتک، تبر، منگنه کوب، سنبه و از این دسته ابزارها هستند. که در هنگام کار نیاز به فشار یا ضربه توسط کاربر دارند.

 • باغبانی و کشاورزی

  ابزارآلات باغبانی و کشاورزی ابزارهایی هستند که برای حمل،کوبیدن، شکستن، برش و سوراخ کردن مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا فرغون،لوازم آبیاری و سمپاشی،قیچی،اره،چاقو،تبر،بیل،شن کش و غیره

فیلترهای فعال